Ciasta i ciastka,  Na śniadanie lub kolację,  Śniadanie i Kolacja

Ciastka francuskie ze szpinakiem i mozarellą

Opisane poniżej ciasteczka zrobione są z ciasta francuskiego i wytrawnego nadzienia, m.in. z mrożonego szpinaku. Ciasto francuskie najlepiej kupić w sklepie w postaci mrożonej. W sumie to jeden z bardziej praktycznych wynalazków kuchennych. Zrobienie samemu ciasta francuskiego zabiera mnóstwo czasu i nie ma pewności, że wyjdzie nam dobrze. Czemu? Odpowiedź jest prosta: w zasadzie to dwa ciasta – grunt i ciasto maślane. Trzeba uformować z nich warstwy, naprzemiennie układać i wprawnie wałkować, aby powstała wielowarstwowa struktura wyglądająca jak listki.

Trzeba tu jeszcze zdemaskować “francuskość” tego ciasta, które jest takie wyłącznie z nazwy. Nie zostało wymyślone we Francji. Znane są przykłady podobnych ciast ze starożytnej Grecji, Rzymu, czy Bliskiego Wschodu, np. turecka baklawa. A mimo to pierwszy przepis, który pojawił się ok. 1650 r. nosi nazwę “ciasto francuskie”. I tak już zostało. W Polsce pierwsze wzmianki na temat tego ciasta pojawiły się sto lat później. Na Kaszubach funkcjonuje legenda jakoby miejscowe “listkowe” ciasto rozpowszechniło się po pobycie Napoleona w Gdańsku w 1807 r.

DSC_0936_a

Składniki:

  • mrożone ciasto francuskie
  • 200 g mrożonego szpinaku
  • 1 łyżka masła klarowanego lub oliwy
  • 0,5 zmiażdżonego ząbka czosnku
  • 125 g mozarelli
  • ok. 100 g szynki
  • 1 duży pomidor
  • musztarda, pieprz świeżo mielony, sól do smaku.

Ciasto francuskie wyjmujemy z zamrażalnika, aby się rozmroziło. W garnuszku rozgrzewamy masło/oliwę i wrzucamy połamaną na kawałki taflę zamrożonego szpinaku.

DSC_0901_a

Dusimy do momentu kiedy odparuje cała woda (ok. 5 min.) i doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Pomidora sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy na plastry podobnie jak mozarellę i szynkę.

DSC_0911_a

Rozwijamy rozmrożone ciasto francuskie i wykrawamy z niego za pomocą dużej szklanki lub półlitrowego garnuszka krążki o średnicy ok. 10 cm.

Na krążkach ciasta układamy kawałki szynki i smarujemy je musztardą.

DSC_0910_a

Następnie układamy plastry mozarelli i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

DSC_0913_a

Dodajemy kawałki pomidora i nakładamy ok. łyżeczki szpinaku.

DSC_0916_a

Smarujemy brzegi krążków wodą i przykrywamy drugim krążkiem ciasta. Delikatnie ściskamy oba brzegi i zawijamy do góry i do wewnątrz.

DSC_0918_a

Pieczemy najpierw w temperaturze 240 stopni przez 15 minut, a potem 10 minut w temperaturze 200 stopni na złocisty kolor. Efekt pysznie wygląda i tak samo smakuje!

DSC_0928_a

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *