Tarta z jagodami
Owoce jagody zawierają antocyjany, których pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm wielokrotnie już udowadniano i opisano. Niestety, antocyjany, nie mogą być gromadzone w organizmie człowieka. Właśnie z tego powodu trzeba stale dostarczać je do naszego organizmu, np. pod postacią jagód. Sezon na te piękne i smaczne owoce jest krótki. Dlatego warto szybko skorzystać z tego smakowitego zalecenia i przygotować tartę z jagodami, najlepiej podaną z gałką lodów waniliowych.
Składniki na ciasto:
- 120 g zimnego masła
- 70 g cukru
- 1 jajo
- 3 łyżki oleju
- 250 g mąki pszennej
- sól.
Składniki na nadzienie:
• 1/2 szklanki zmielonych na proszek migdałów
• 3 łyżki cukru
• 4 łyżki masła, roztopionego
• 400 g jagód + 3 łyżki cukru.
Do podania:
- lody waniliowe (wykorzystano Nordis Cadenza waniliowa)
- łyżka świeżych jagód.
Przygotowanie ciasta:
Do mąki dodajemy cukier, sól, pokrojone na kawałki zimne masło. Przez chwilę siekamy wszystkie składniki nożem, a następnie rozcieramy palcami, aż powstanie drobna kruszonka. Dodajemy olej i wyrabiamy składniki w gładką kulę, nie ugniatając za długo.
Ciasto dzielimy na dwie części: jedną większą, drugą mniejszą. Obie części rozpłaszczamy, zawijamy w folię i wkładamy na około godzinę do lodówki.
Przygotowanie nadzienia:
W miseczce należy połączyć mielone migdały z cukrem i roztopionym masłem, a jagody zasypać 3 łyżkami cukru.
Formę do tarty o średnicy 23/24 cm smarujemy masłem. Ciasto wyjmujemy z lodówki. Większą częścią ciasta wyklejamy spód oraz boki formy i nakłuwamy widelcem, aby podczas pieczenia nie zrobiły się w nim bąble. Mieszankę z migdałami wykładamy na tak przygotowany spód i posypujemy jagodami.
Resztę ciasta wyjmujemy z lodówki, rozwałkujemy je i kroimy na paski. Układamy je przeplatając ze sobą, a końce przyklejamy do brzegów. Ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 30 minut na złoty kolor.
Każdy kawałek możemy podać z gałką lodów waniliowych i posypać świeżymi jagodami.