Dodatki,  Przystawki

Sajgonki

Nazwa sajgonki oznacza dosłownie “wiosenne naleśniki”. W Polsce jednak nigdy nie tłumaczy się tej nazwy – znane są one właśnie jako “sajgonki” lub “nemy”. Mogą mieć formę smażoną – taka jest nam znana najczęściej, jak i surową – w papier ryżowy zawija się wtedy świeże warzywa. Czy smażone czy surowe podaje się je najczęściej z różnymi sosami lub dipami. Sajgonki są świetną przekąską lub przystawką.

Poniższy przepis na sajgonki jest najbardziej zbliżony do tego, który znamy z chińskich i wietnamskich barów czy restauracji. Zrobiony jest na bazie mięsa mielonego, makaronu ryżowego i mieszanki mrożonych warzyw chińskich.

Sajgonki_08a

Składniki (14 sajgonek):

  • 50 g makaronu ryżowego lub sojowego
  • olej sezamowy
  • 220 g (pół opakowania) mrożonej mieszanki chińskiej (wykorzystane Nordis Mieszanka chińska)
  • 150 g mielonego mięsa (wykorzystane mięso wołowe ale może też być każde inne mięso mielone)
  • ok. 1 cm korzenia imbiru (obranego i posiekanego)
  • 1 jajko
  • 50 g papieru ryżowego (14 płatków)
  • sól, pieprz, sos sojowy do smaku.

Sajgonki_01a

W woku lub patelni rozgrzewamy 4 łyżki oleju ryżowego, dodajemy też parę kropli oleju sezamowego dla dodania aromatu. Wrzucamy zamrożoną mieszankę warzywną i podsmażamy na dość dużym ogniu przez 3 minuty. Dodajemy mięso, imbir i podsmażamy kolejne 3 minuty cały czas mieszając. Przyprawiamy solą, pieprzem i sosem sojowym.

W międzyczasie przygotowujemy makaron wg przepisu na opakowaniu, odcedzamy i za pomocą nożyczek tniemy na krótkie kawałki i wrzucamy na patelnię z mięsem i warzywami. Całość mieszamy, doprawiamy jeśli to potrzebne i zostawiamy do ostygnięcia. Kiedy farsz ostygnie mieszamy go z surowym jajkiem.

Sajgonki_02a

Namaczamy płatki papieru ryżowego. Najłatwiej jest namaczać 1 płatek na płaskim talerzu wypełnionym wodą i po zmiękczeniu przekładać go na drugi talerz i tam zawijać weń farsz.

Jak formować sajgonki:

Sajgonki_03a
-Kładziemy łyżkę farszu nieco poniżej i w lewo środka płatka ryżowego
Sajgonki_04a
– Zawijamy lewą część płatka
Sajgonki_05a
– Zawijamy dolną część płatka
Sajgonki_06a
– Zwijamy ciasną rolkę
Sajgonki_07a
– Pozostałą część płatka ryżowego zawijamy pod spód. W takim ułożeniu kładziemy sajgonkę na patelni, aby miejsce styku płatków zapiekło się. Dzięki temu naleśniczek się nie rozwinie.

Tak zrolowane sajgonki kładziemy na mocno rozgrzanej patelni, na której powinno być sporo oleju (ok. 1 cm). Smażymy na średnim ogniu, ze wszystkich stron, na złoto-brązowy kolor. Podajemy z sosem słodko-kwaśnym.

Sajgonki_09a

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *