Polędwiczka po azjatycku
Kuchnia azjatycka jest dobrze znana na całym świecie. Cieszy się bogactwem przypraw, które nadają potrawom wspaniały smak i aromat. Ostatnio stałam się wielką fanką kuchni Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Codziennie gości u mnie tradycyjny arabski hummus, a na obiad często przygotowuję dania hinduskie, tajskie lub chińskie. Niestety jeśli chodzi o sushi to w grę wchodzi jedynie zamawianie, jeszcze nie odważyłam się go zrobić samodzielnie ?. W azjatyckiej kuchni stosuje się bardzo dużo różnych przypraw jak: cynamon, kardamon, kurkuma, kumin, goździki, gałka muszkatołowa, liście curry i in.- posiadają one wiele prozdrowotnych właściwości. Nie tylko nadają smak potrawom, ale również pozytywnie oddziaływają na zdrowie, ponieważ posiadają szereg substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Dlatego warto stosować je w kuchni. Poniżej przedstawiam przepis na polędwiczkę po azjatycku.
Składniki na 2 porcje.
- 1 polędwica wieprzowa
- 2 średnie marchewki
- 1 średni por
- ¼ cebuli
- ¼ papryki
- 1 cała cukinia
- ½ szklanki mleczka kokosowego
- ¼ łyżeczki imbiru, papryki ostrej i słodkiej, oraz cynamonu
- ½ łyżeczki pasty curry oraz przyprawy curry
- 1 ząbek czosnku
- ½ łyżki syropu z palmy (można zastąpić syropem klonowym lub miodem)
- Sól do smaku
- Opcjonalnie odrobinę przyprawy japońskiej*
*dostępna w sklepach w postaci mieszanek przypraw (jest bardzo ostra)
Marchew obrać i pokroić w słupki. Mięso pokroić w kostkę i przyprawić curry i ostrą papryką.
Rozgrzać oliwę na patelni, podsmażyć chwilę mięso, następnie dodać pokrojoną drobno cebulę, następnie marchew i dusić ok. 10 minut.
Później dołożyć pokrojoną cukinię, paprykę oraz pora, przyprawić i dusić pod pokrywką, aż warzywa będą miękkie. Na końcu dolać mleczko kokosowe i posolić do smaku, opcjonalnie dodać przyprawę japońską.
Podawać z ryżem ?
Makroskładniki dania (bez ryżu):
Energia: 640 kcal., Węglowodany: 44 g., Białko: 47,7 g., Tłuszcz: 31 g.