Musaka z fasoli i bakłażana
Musaka to grecka zapiekanka przyrządzana zazwyczaj z jagnięciny, bakłażanów i parmezanu. Latem mamy zwykle mniejszą ochotę na mięso. Dlatego proponuję przygotowanie musaki warzywnej. Aby przyspieszyć przygotowanie potrawy można skorzystać z jednej z bardziej uniwerslanych mrożnych mieszanek warzywnych, a mianowicie leczo.
Jednym z głównych składników musaki jest warzywo, które w języku polskim nazywane jest wyjątkowo oryginalnie: bakłażan lub oberżyna. Długo sądzono, że bakłażan może być trujący. Okazało się, że zawiera w sobie tylko nikotynę – i to więcej, niż jakakolwiek inna roślina jadalna. Palaczy, których teraz zapewne zaintrygowałam muszę zmartwić. Dopiero 9 kg oberżyny daje ekwiwalent nikotyny z jednego papierosa.
Składniki:
- 1 opakowanie mieszanki mrożonej Leczo
- 1 bakłażan
- 2 łyżki oleju
- 1 por
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 zmiażdżony ząbek czosnku (jeśli lubicie czosnek)
- 400 g pomidorów krojonych z puszki
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- 400 g drobnej fasoli z puszki (użyłam fasoli w sosie pomidorowym)
- 2 łyżeczki suszonych ziół (papryka mielona, majeranek, ziola prowansalskie)
- pieprz do smaku
- 300 ml jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 30 g parmezanu, coregio lub innego startego sera.
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. W tym czasie gotujemy plastry bakłażana wrzucając je do wrzątku na 2 minuty. Odcedzamy na łyżce cedzakowej, osuszamy ręcznikiem papierowym i odstawiamy na bok.
Pora oraz nać selera kroimy na krążki i wrzucamy wraz ze zmiażdżonym czosnkiem i mrożoną mieszanką leczo (może być wprost z zamrażalnika) na rozgrzany na patelni olej. Podsmażamy na średnim ogniu ok. 5 min tak, aby warzywa trochę zmiękły.
Dodajemy pomidory, przecier, fasolę, zioła i czarny pieprz. Przykrywamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut.
Wszystkie warzywa powinny być miękkie. Wtedy wlewamy połowę zawartości patelni do żaroodpornego naczynia i układamy na niej plastry bakłażana.
Wlewamy pozostałą część mieszanki i ponownie układamy plastry bakłażana.
Całość polewamy jajkami roztrzepanym z jogurtem i posypujemy startym serem.
Potrawę należy piec w rozgrzanym piekarniku 40 minut w temp. 180 stopni, aż do osiągnięcia złoto-brązowego koloru.