Medaliony wieprzowe z grzybami leśnymi, suszonymi pomidorami i marchewką
3 listopada, 2015
Jesień pozwala nam korzystać z zebranych latem, ususzonych grzybów i warzyw. Suszenie grzybów było niegdyś polskim sportem narodowym. Nanizane na nitki i pokrojone w plasterki nóżki i kapelusze grzybów suszyły się nad kuchnią niemal w każdym domu. Ich niesamowity aromat roztaczał się w powietrzu i przypominał długie, leśne wędrówki. Dziś chętniej chodzimy po grzyby do sklepu. Podobnie jest z suszonymi pomidorami, które w takiej formie występują w naszych sklepach od niedawna. W sklepach PRL-u były produktem praktycznie niespotykanym.
Pora: obiad Rodzajdania: danie główne Czasprzygotowania: ok. 30 minut (bez moczenia grzybów) Porcja: 4 osoby
Składniki:
ok. 600 g polędwiczki wieprzowej
olej lub masło klarowane do smażenia
30 g suszonych grzybów leśnych (borowików, kozaków, maślaków)
70 ml białego wina
6 kawałków suszonych pomidorów (ok. 50 g)
150 g marchewki (wykorzystana Nordis Marchew)
2 łyżki bułki tartej
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
pół pęczka pietruszki
sól, pieprz do smaku.
Do podania:
900 g klusek śląskich (Nordis Kluski śląskie).
Jeśli wykorzystujemy grzyby suszone, to zalewamy je wodą i odstawiamy na godzinę.
Polędwiczki kroimy na plastry, lekko rozbijamy i podsmażamy szybko z obu stron na dużym ogniu. Medaliony układamy w żaroodpornej formie. Na tłuszcz ze smażenia wlewamy wino i pół szklanki wody. Wsypujemy zmrożone marchewki i gotujemy aż będą miękkie. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z połową szklanki wody i wlewamy do sosu. Cały czas mieszamy dopóki nie zgęstnieje do odpowiedniej konsystencji. Doprawiamy solą i pieprzem.
Kroimy suszone pomidory i wraz z pokrojonymi grzybami i bułką tartą wrzucamy na tłuszcz i dusimy ok. 5 minut na średnim ogniu.
Na ułożone w formie medaliony wykładamy pomidory, grzyby i bułkę i pieczemy ok. 5 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Posypujemy posiekaną natka pietruszki i podajemy z sosem. Medaliony świetnie pasują do makaronów, klusek śląskich lub puree ziemniaczane.