Dorsz z włoszczyzną, migdałami i granatem
W tym przepisie korzystamy z ciekawej techniki kulinarnej, tzw. poszetowania, czyli długiego podgrzewanie półproduktów o delikatnej strukturze (takich jak ryby), bez zagotowania wywaru. Wywar powinien jedynie “mrugać” – przy większej intensywności gotowania ryba się rozpadnie. Poszetowanie powinno przebiegać w temperaturze ok. 75-95°C. “Mruganie” możemy rozpoznać po tym, że na powierzchni gotowanego na bardzo wolnym ogniu płynu tworzą się małe bąbelki powietrza. W ten sposób przygotowuje się, np. rosół. Powolne gotowanie powoduje, że smak i aromat półproduktów przechodzi do wywaru.
Pora: obiad
Rodzaj dania: przystawka / danie główne
Czas przygotowania: ok. 50 minut
Porcja: 4 osoby
Składniki:
Ryba:
- 1 kg świeżych filetów z dorsza
- 1 cytryna
- 200 g włoszczyzny (wykorzystana Nordis włoszczyzna krojona w paski)
- liść laurowy
- 3 kulki pieprzu
- sól do smaku.
Sos:
- 5 łyżek masła klarowanego (lub 3 łyżki oliwy i 2 łyżki masła zwykłego)
- 1 ząbek czosnku
- 2 średnie cebule
- 150 g włoszczyzny (wykorzystana – jak wyżej)
- 1 cytryna
- 1 łyżka rodzynek
- 6 suszonych śliwek
- 1 owoc granatu
- garść migdałów bez skórki
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 1 liść laurowy
- 1 goździk
- 40 ml piwa
- cukier
- sól, pieprz.
Robimy rybę:
Zagotowujemy wywar z 1,5 litra wody, włoszczyzny, liścia laurowego soli i pieprzu.
Filety myjemy, i osuszamy ręcznikiem papierowym. Każdy z filetów kroimy na 3 części i skrapiamy sokiem z cytryny. Rybę dodajemy do wywaru i gotujemy na minimalnym ogniu przez 5 minut. Wywar powinien jedynie “mrugać”, gdyż przy większej intensywności gotowania ryba się rozpadnie (tzw. poszetowanie stosowane do półproduktów o delikatnej strukturze, temperatura gotowania 75-95°C).
Robimy sos:
Na patelni roztapiamy masło, i podsmażamy przez chwilę na małym ogniu posiekaną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę i zmrożoną włoszczyznę. Dodajemy szczyptę cukru, pieprzu, soli i mieszamy. Dolewamy gorącej wody 0,5 litra wody. Dodajemy skórkę starta z cytryny, sok, goździka i liść laurowy. Gotujemy na małym ogniu ok. 20 minut bez przykrycia aż sos zredukuje się o połowę. Wlewamy piwo i dodajemy śliwki, rodzynki, ziarna z granatu, migdały i powidła. Całość gotujemy 5 minut tak, aby sos był gęsty.
Rybę zaraz przed podaniem wkładamy do sosu i podgrzewamy.