Ciasto marchewkowe z karmelem
Sos karmelowy, a właściwie kajmak, trafił do polskiej kuchni już w XVIII w. za panowania Zygmunta Augusta. Cukier był wtedy towarem luksusowym i pojawiał się na stołach polskiej szlachty. Po II wojnie światowej, w związku ze spadkiem cen cukru, kajmak rozpowszechnił się u nas na dobre. Do jego wyrobu zaczęto używać, oprócz śmietanki i cukru, tłuszczu. Współcześnie używa się kajmaku do wielu wypieków, deserów i słodkich napojów, a jego ciepły, przypalany smak, umila zimowe wieczory.
Pora: deser
Rodzaj dania: ciasto
Czas przygotowania: ok. 40 minut
Czas pieczenia: 60-75 minut
Porcja: 12-14 kawałków
Składniki:
Karmel z marchewką:
- 150 g marchewki (wykorzystana Nordis Marchew kostka)
- 140 g cukru
- 3 łyżki wody
- 190 g masła klarowanego.
Ciasto:
- 4 jajka
- 1 żółtko
- 100 g cukru
- 330 g mąki
- 3 łyżeczki proszku dopieczenia
- skórka starta z 1 cytryny
- skórka starta z 1 pomarańczy
- 125 ml dowolnego mleka (wykorzystano mleo kokosowe)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu.
Sos karmelowy:
- 130 g cukru
- 3 łyżki wody
- 30 g masła
- 100 g kremówki
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka imbiru
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej.
Do podania:
- 2 garście ulubionych orzechów
- lody orzechowe lub śmietankowe (wykorzystana Nordis Cadenza).
Robimy karmelową marchewkę:
Do wrzącej wody wrzucamy zmrożoną marchewkę i gotujemy ok. 4-5 minut. Przecedzamy przez sitko i blendujemy na papkę dodając ok. 2-3 łyżki wody z gotowania, aby łatwiej się zmiksowało.
Do rondelka z grubym dnem wsypujemy cukier i wlewamy wodę. Karmelizujemy do lekkiego zbrązowienia co jakiś czas mieszając (może to potrwać parę minut). Dodajemy masło, zblendowaną marchewkę i ogrzewamy jeszcze ok. 10 minut cały czas mieszając. Studzimy.
Robimy ciasto:
Jajka i żółtko ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy mąkę dobrze wymieszaną z proszkiem do pieczenia i przesianą przez sitko (jeśli tego nie zrobimy ciasto podczas pieczenia może urosnąć nierównomiernie). Dodajemy również skórkę pomarańczową i cytrynową, sok z cytryny, mleko oraz wystudzoną marchewkę w karmelu. Całość miksujemy do dokładnego połączenia składników.
Masę przekładamy do foremki lub tortownicy o przekroju mniej więcej 22 cm i pieczemy przez 60-75 minut w temperaturze 175 stopni C (160 stopni C termoobieg). Po 60 minutach należy sprawdzić za pomocą patyczka czy ciasto jest upieczone.
Robimy sos karmelowy:
Cukier i wodę karmelizujemy do lekkiego zbrązowienia. Dodajemy masło klarowane i 3 łyżki wody. Mieszamy i dodajemy kremówki z przyprawami. Gotujemy na małym ogniu aż powstanie jednolita masa.
Na cieście układamy dowolne orzechy i polewamy sosem karmelowym.