Na śniadanie lub kolację,  Przystawki,  Śniadanie i Kolacja,  Święta Wielkanocne

Szybki pasztet na Święta

Jan Tadeusz Stanisławski, twórca mniemanologii stosowanej, już wiele lat temu w ramach cyklu wykładów radiowych, zastanawiał się nad wyższością świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia. Kulinarnie rzecz biorąc – nie ma znaczenia czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc – pasztet jest potrawą obowiązkową na świątecznym. stole. Możemy go przygotować na różne sposoby i z bardzo różnych produktów, nawet z dodatkiem alkoholu. Każda gospodyni ma swój przepis na pasztet i robi go nieco inaczej. Poniższym przepisem chciałam pokazać, że pasztet można przyrządzić również bardzo szybko.

DSC_1621ab

Składniki: 

  • 1 opakowanie mrożonej włoszczyzny (ok. 4 z)
  • 2 duże nóżki z kurczaka z rosołu lub 2 podwójne filety drobiowe
  • 5 łyżek oleju i 1 łyżka masła
  • 200 g pieczarek
  • 2 średnie cebule
  • 3 jajka
  • 3 łyżki bułki tartej
  • sól, pieprz, majeranek do smaku
  • 2 jajka ugotowane na twardo.

Jeżeli zostało nam mięso kurczaka z rosołu możemy przygotować szybki pasztet. Jeśli jednak nie mamy ugotowanego wcześniej mięsa możemy użyć zamiennika w postaci filetów z kurczaka.

Filety z kurczaka kroimy  w 3 cm kostkę i wrzucamy do ok. 1,5 l gotującej się i osolonej wody. Woda powinna być gorąca, ponieważ wtedy szybko zdenaturuje białko znajdujące się na obrzeżach każdej mięsnej kostki. Dzięki temu pożywne substancje zostaną wewnątrz mięsa i “nie uciekną” do wody.

Po ok. 5 minutach gotowania wrzucamy opakowanie mrożonej włoszczyzny i gotujemy do miękkości wraz z mięsem, czyli ok. 8 minut. Odcedzamy wodę i przepuszczamy zawartość garnka przez maszynkę do mielenia mięsa. Jeśli mamy już wcześniej mięso kurczaka z rosołu, wtedy oddzielamy je od kości i mielimy z osobno ugotowanymi w osolonej wodzie warzywami.

Na rozgrzaną patelnię wlewamy olej z masłem i smażymy posiekaną drobno cebulę, pokrojone pieczarki i kiedy zmiękną dodajemy je do zmielonego mięsa i warzyw. Całość mieszamy wraz z żółtkami z 3 jajek i bułką tartą doprawiając do smaku solą pieprzem i majerankiem. Pasztet musi mieć odpowiedni dla nas smak jeszcze kiedy jest surowy, ponieważ upieczenie w żaden sposób nie zmieni jego smaku.

Osobno ubijamy białka z 3 jajek ze szczyptą soli i mieszamy razem z masą mięsno- warzywną. Przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki i zatapiamy w masie 2 jajka ugotowane na twardo tak aby w całości były przykryte.

Pieczemy godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Pasztet kroimy dopiero wtedy gdy całkowicie wystygnie. Wyśmienicie smakuje z chrzanem.

DSC_1704ab

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *